Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Ս.թ. հուլիսի 21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլին:Հանդիպման սկզբում Ս.Օհանյանը փաստեց, որ Մեծ Բրիտանիան ժողովրդավարական ավանդական արժեքներ ու ավանդույթներ ունեցող, ինչպես նաև Եվրոպական Միության առանցքային երկրներից է, որի հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը շարունակելու է պաշտպանության բնագավառում համագործակցության շարունակական զարգացումը:
Ս.Օհանյանը փաստեց նաև, որ Հայաստանը թևակոխել է Եվրոպայի հետ հարաբերությունների որակական նոր փուլ և որ լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում եվրոպական երկրների հետ ռազմական և ռազմաքաղաքական բնագավառում համագործակցությունը պատշաճ մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնում զարգացնել համագործակցությունը հատկապես խաղաղապահ ոլորտում` իր ուժերի սահմաններում աջակցելով նաև Աֆղանստանում իրականացվող գործողություններին, որտեղ Մեծ Բրիտանիան շուրջ 8.500 հոգանոց զորակազմ է տեղակայել, ինչպես նաև հավելեց, որ հաշվի առնելով ՀՀ զինված ուժերի` ներկայումս ակտիվ բարեփոխումների փուլում գտնվելու հանգամանքը, կարևորվում է վերոնշյալ երկրների ռազմական համագործակցությունը:
Ս.Օհանյանը նշեց նաև, որ ողջունելի է Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերի ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությունը ս.թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում կայանալիք «Համատեղ աղեղ, Համատեղ նիզակակիր 2008» զորավարժությանը` փաստելով, որ մասնակցությունը նման միջոցառումներին նպաստում է երկու երկրների զինված ուժերի փոխգործունակության զարգացմանը:
Կողմերը քննարկեցին նաև ռազմական բնագավառում երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակին և դրանք առավել խորացնելու հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Ս.Օհանյանը, ի դեմս դեսպանի, շնորհակալություն հայտնեց բրիտանական կառավարությանը` առ այսօր ցուցաբերած օգնության համար և պատրաստակամություն հայտնեց, մեր երկրի հնարավորությունների շրջանակներում, օգտակար լինել վերջիններիս:

Министр обороны встретился с послом Великобритании в Армении
21 Июля, 2008 00:0021 июля министр обороны Республики Армения Сейран Оганян принял посла Великобритании в Армении Чарльза Лонсдейла.
В начале встречи Сейран Оганян отметил, что Великобритания является одной из ключевых стран Евросоюза, придерживающихся демократических ценностей и традиций, с которой Министерство обороны Армении продолжит последовательное развитие сотрудничества в сфере обороны.
Министр отметил, что Армения приветствует активное участие Великобритании в военных учениях «Совместный лук/Совместный копьеносец 2008» в октябре-сентябре текущего года. Военные учения НАТО «Совместный лук/Совместный копьеносец» (Cooperative Longbow/ Lancer) стартуют в Армении с 15 сентября 2008 года и пройдут в два этапа – командно-штабные и полевые учения.
Министр обороны констатировал, что участие в подобных мероприятиях способствует взаимодействию Вооруженных сил двух стран. Собеседники обсудили также нынешнее состояние в сфере оборонного сотрудничества двух стран и перспективы их углубления. Сейран Оганян поблагодарил британское правительство за оказанное по сей день содействие и выразил готовность оказывать всяческую поддержку в меру возможностей страны.
Для участия в учениях "Совместный лук/Совместный копьеносец" утверждены 22 страны, 7 из которых – члены НАТО, в том числе США, Великобритания, Польша, Литва и Канада. Также зарегистрированы страны-участницы партнерских программ НАТО - «Сотрудничество во имя мира» и «Стамбульская инициатива». Из стран постсоветского пространства в учениях будут участвовать Грузия, Украина, Казахстан и Молдова.