Ավարտվեց «ՌՈՒԲԵԺ 2008» զորավարժության 1-ին փուլը
24 Հուլիսի, 2008 00:00Ս.թ. հուլիսի 24-ին ՀՀ Կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի ունեցավ Երևանում մեկնարկած «Ռուբեժ 2008» հրամանատարա-շտաբային համատեղ զորավարժության 1-ին փուլի եզրափակիչ նիստը, որին մասնակցում էին ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ա.Բաղդասարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովը, ներկայացուցիչներ ՀԱՊԿ-ից և ՀՀ տարբեր գերատեսչություններից:
Եզրափակիչ նիստը բացեց Ա.Բաղդասարյանը, որից հետո լսեցին զորավարժությանը ներգրավված պետական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների զեկույցները զորավարժության լիարժեք անցկացմանը նպաստող և խոչընդոտող տարբեր խնդիրների վերաբերյալ:
Նիստի ավարտին ելույթ ունեցավ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովը, որն առաջարկեց մինչև ս.թ. հուլիսի 25-ը ի մի բերել տարբեր գերատեսչություններում զորավարժության 1-ին փուլի ընթացքում կատարված աշխատանքները` ներկայացնելով առաջարկներ` հայտնաբերված թերությունների վերացման ուղղությամբ:
Ապա ելույթ ունեցավ ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը, որը բարձր գնահատեց տարբեր գերատեսչությունների համագործակցությունը «Ռուբեժ 2008» զորավարժության շրջանակներում. աշխատանքային հետազոտական խումբը հանդիպում-քննարկումներ է կազմակերպել թվով 9-ը գերատեսչություններում` հակառակորդի կողմից հավանական ագրեսիան ետ մղելուն ուղղված աշխատանքների նախապատրաստության աստիճանը որոշելու և ստուգելու նպատակով. «Զորավարժությանը ներգրավված պետական կառավարման մարմիններն առաջին անգամ էին այսպես լայնամասշտաբ համագործակցում` Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ հավանական ագրեսիան դիմակայելու նպատակով: Այս զորավարժություններն առիթ հանդիսացան, որպեսզի ՀՀ բոլոր գերատեսչությունների ղեկավար կազմը ևս մեկ անգամ ուսումնասիրի այն խնդիրները, որոնք դրված են պետության առջև` հավանական ագրեսիայի դիմակայման ուղղությամբ: Սա կօգնի մեզ վերացնել առկա բոլոր թերությունները` երկրի պաշտպանությունը լավագույնս կազմակերպելու նպատակով, ինչը մեզ թելադրում է մեր երկրի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը:
Այնուհետև նիստը եզրափակեց ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ա.Բաղդասարյանը, որը շնորհակալություն հայտնեց աշխատանքային հետազոտական խմբին և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին` իրականացված ծավալուն աշխատանքի համար` նշելով, որ ս.թ. հուլիսի 30-31-ը Մոսկվայում կմեկնարկի զորավարժության 2-րդ փուլը: Ա.Բաղդասարյանը զորավարժությանը ներգրավված գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին հանձնարարեց մինչև ս.թ. օգոստոսի 5-ը առաջարկներ ներկայացնել նկատված թերությունների վերացման ուղղությամբ` մինչև ս.թ. օգոստոսի 10-ը ՀՀ Նախագահին զեկուցելու նպատակով:v Ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնեց ՀԱՊԿ քարտուղարությանը և միացյալ շտաբին` կիրառված համատեղ ջանքերի համար:

Завершился первый этап учений "Рубеж 2008"
24 Июля, 2008 00:0024 июля в Доме приемов правительства РА состоялось заключительное заседание первого этапа командно-штабных учений Организации договора о коллективной безопасности "Рубеж-2008", в котором приняли участие секретарь совета национальной безопасности при президенте РА А.Багдасарян, министр обороны Сейран Оганян, начальник Главного штаба ВС РА-первый заместитель министра обороны, генерал-полковник Юрий Хачатуров, представители ОДКБ и различных ведомств РА.
Выступая на заседании, глава армянского оборонного ведомства Сейран Оганян высоко оценил сотрудничество различных ведомств страны в рамках учений "Рубеж-2008".
Он проинформировал, что рабочая исследовательская группа провела встречи и обсуждения в 9 ведомствах для определения и проверки степени подготовки работ, направленных на отражение вероятной агрессии противника. "Вовлеченные в учения органы государственного управления впервые сотрудничают в таком масштабе c целью противодействия возможной агрессии. Эти учения стали поводом к тому, чтобы руководящий состав всех ведомств Армении еще раз рассмотрел проблемы, поставленные перед государством для противодействия вероятной агрессии. Это поможет нам искоренить все имеющиеся недостатки с целью лучшей организации обороны страны, что продиктовано создавшейся вокруг нас военно-политической ситуацией", - сказал Сейран Оганян.
Начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, первый заместитель министра обороны, генерал-полковник Юрий Хачатуров предложил до 25 июля подытожить работу, проделанную ведомствами в ходе первого этапа, представив предложения по искоренению выявленных недостатков.
В свою очередь секретарь Совета национальной безопасности при президенте РА Артур Багдасарян выразил благодарность рабочей исследовательской группе и представителям ведомств за проделанную работу, проинформировав, что 30-31 июля в Москве пройдет второй этап учений. Багдасарян поручил представителям ведомств представить до 5 августа предложения по замеченным недостаткам для доклада главе государства 10 августа.