Ս.Օհանյանն ընդունեց Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Ս.թ. փետրվարի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Յեստրաբին և ռազմական կցորդ Իվան Տրնկային:Ս.Օհանյանը նախ ողջունեց հյուրերին, ապա նշեց, որ երկու երկրների միջև սկզբնավորման փուլում գտնվող ռազմական և ռազմաքաղաքական համագործակցությունը զարգացման մեծ հեռանկար ունի, ինչի վկայությունն է նաև ՀՀ-ում առաջին անգամ Չեխիայի ռազմական կցորդ` ի դեմս Իվան Տրնկայի, նշանակվելու փաստը:
Հանդիպման ընթացքում Ս.Օհանյանը փաստեց, որ առկա են բազմաթիվ բարենպաստ հնարավորություններ` զարգացնելու համագործակցությունը ռազմական և ռազմաքաղաքական բնագավառներում ինչպես ՆԱՏՕ-ի ԳՀԽ ծրագրի շրջանակներում, այնպես էլ ԵՄ «նոր հարևանության» և նախաձեռնվող «արևելյան գործընկերության» շրջանակներում:
Կողմերը քննարկեցին նաև ռազմական բնագավառում երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակին և դրանք առավել խորացնելու հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Defense Minister hosted Ambassador of Czech
On February 2, 2009 the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Mr. Seyran Ohanyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia Ivan Jestrab and Military Attaché Ivan Trnka.Seyran Ohanyan first greeted the guests, and noted that the military and military-political cooperation between the two countries has great perspectives of development, which is evidenced by the appointment of the first Military Attaché to the Republic of Armenia.
During the meeting Seyran Ohanyan stated that good opportunities exist for developing cooperation in the military and military-political spheres both within the framework of the NATO Partnership for Peace Program and the New Neighborhood Policy and newly shaped Eastern Partnership Initiative of the European Union.
The parties discussed the current state of bilateral relations in the military sphere and issues related t the perspectives of deepening those.
The interlocutors referred to issues of regional security.