ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը համալրել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի մեծ ընտանիքը
22 Հուլիսի, 2026 12:20Հուլիսի 20-ից ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը համալրել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի մեծ ընտանիքը՝ որպես հաստատության ասոցացված գործընկերներ։
Հիմք ընդունելով Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի հունիսի 11-ի առաջարկը՝ քոլեջի ղեկավար կոմիտեն հուլիսի 3-ին միաձայն հաստատել է ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի թեկնածությունները՝ շնորհելով քոլեջի ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակ։ Այնուհետև հարցը լռության ընթացակարգով ներկայացվել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների հաստատմանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ հունիսի 10-11-ը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում, մասնակցել էր Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին, որի ընթացքում քննարկվել էր ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանին և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիային քոլեջի ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակ շնորհելու առաջարկը։

The Vazgen Sargsyan Military Academy and the National Defence Research University of the Ministry of Defence have joined the large family of the European Security and Defence College
22 July, 2026 12:20Since July 20, the Vazgen Sargsyan Military Academy and the National Defence Research University of the Ministry of Defence have joined the large family of the European Security and Defence College as associate partners of the institution.
Based on the proposal of the Executive Academic Board of the European Security and Defence College of June 11, the College’s Steering Committee unanimously approved the candidacies of the Vazgen Sargsyan Military Academy and the National Defence Research University of the Ministry of Defence on July 3, granting the College the status of associate partner. The issue was then submitted to the European Union Member States for approval through a silence procedure.
Let us recall that earlier, from June 10 to 11, a delegation led by Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Major General Artur Yeroyan, participated in the meeting of the Executive Academic Council of the European Security and Defence College at the headquarters of the European Commission in Brussels, during which the proposal to grant the National Defence Research University of the Ministry of Defence and the Vazgen Sargsyan Military Academy the status of an associate partner of the college was discussed.