ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը համալրել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի մեծ ընտանիքը
22 Հուլիսի, 2026 12:20Հուլիսի 20-ից ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը համալրել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի մեծ ընտանիքը՝ որպես հաստատության ասոցացված գործընկերներ։
Հիմք ընդունելով Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի հունիսի 11-ի առաջարկը՝ քոլեջի ղեկավար կոմիտեն հուլիսի 3-ին միաձայն հաստատել է ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի թեկնածությունները՝ շնորհելով քոլեջի ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակ։ Այնուհետև հարցը լռության ընթացակարգով ներկայացվել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների հաստատմանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ հունիսի 10-11-ը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում, մասնակցել էր Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին, որի ընթացքում քննարկվել էր ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանին և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիային քոլեջի ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակ շնորհելու առաջարկը։

Военная академия имени Вазгена Саргсяна МО и Национальный оборонно-исследовательский университет МО пополнили большую семью Европейского колледжа безопасности и обороны
22 Июля, 2026 12:20
С 20 июля Военная академия имени Вазгена Саргсяна МО и Национальный оборонно-исследовательский университет МО пополнили большую семью Европейского колледжа безопасности и обороны в качестве ассоциированных партнеров учреждения.
На основании предложения Исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны от 11 июня руководящий комитет колледжа 3 июля единогласно одобрил кандидатуры Военной академии имени Вазгена Саргсяна МО и Национального оборонно-исследовательского университета МО, предоставив им статус ассоциированных партнеров. Затем этот вопрос был вынесен на утверждение государствами — членами Европейского союза в порядке процедуры «молчаливого согласия».
Напомним, что ранее, 10-11 июня, делегация во главе с заместителем начальника ГШ ВС РА генерал-майором Артуром Ерояном, в Брюсселе, в штаб-квартире Европейской комиссии, приняла участие в заседании исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны, в ходе которого обсуждалось предложение о присвоении Военной академии имени Вазгена Саргсяна МО и Национальному оборонно-исследовательскому университету МО статуса ассоциированных партнеров колледжа.