Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժությունը
15 Հունիսի, 2026 20:09Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում հունիսի 17-25-ը Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի արդեն ամենամյա դարձած «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժությունը։
Զորավարժությանը մասնակցելու են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի (250 մասնակից), Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի ու Կանզասի ազգային գվարդիայի (58 մասնակից), Ֆրանսիայի (24 մասնակից), Հունաստանի (11 մասնակից) զինված ուժերի զինծառայողները:
Զորավարժության ընթացքում կանցկացվեն խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստման և իրականացման վարժանքներ:
«Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև ամրապնդել ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:

"Eagle Partner-2026" military exercise will be held in the Republic of Armenia
15 June, 2026 20:09Within the framework of preparation for participation in international peacekeeping missions, the annual "Eagle Partner-2026" military exercise will be held in the Republic of Armenia from June 17 to 25.
The military exercises will be attended by servicemen from the Armenian Armed Forces Peacekeeping Brigade (250 participants), the ground forces of U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard (58 participants), the Armed Forces of the French Republic (24 participants), and Hellenic Republic (11 participants).
During the exercise, trainings will be held to prepare for and implement peacekeeping tasks.
The goal of the "Eagle Partner-2026" military exercise is to increase the level of interoperability of units participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations, to exchange best practices in management and tactical communication, as well as to strengthen the readiness of the peacekeeping unit of the Republic of Armenia's Armed Forces.
As part of preparations for peacekeeping missions, units preparing for international peacekeeping operations regularly participate in similar joint military exercises and drills in partner countries.