ԶՈւ ԳՇ պետերի կոմիտեի հերթական նիստ` Մոսկվայում
ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում կայացավ ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի կոմիտեի հերթական նիստը, որին մասնակցում էր ՀՀ ԶՈւ պատվիրակությունը` ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովի գլխավորությամբ:ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի Ռազմական ակադեմիայում կայացած նիստը վարել է ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի կոմիտեի նախագահ, ՌԴ ԶՈւ ԳՇ պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Նիկոլայ Մակարովը:
Հաշվի առնելով ռազմական ոլորտում ինտեգրման գործընթացների զարգացման կարևորությունը` նիստի մասնակիցները քննարկել են ԱՊՀ հետագա զարգացման հայեցակարգի իրականացման հիմնական միջոցառումների ծրագրի կատարման ընթացքը, ԱՊՀ անդամ պետությունների` մինչև 2015 թ. ռազմական համագործակցության զարգացման խնդիրները, ԱՊՀ անդամ պետություններում շարժական զենիթահրթիռային համալիրների տեղաշարժերի նկատմամբ վերահսկողության բարձրացմանն ուղղված լրացուցիչ համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի 2007թ. հոկտեմբերի 5-ի հանձնարարականի կատարման ընթացքը, ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի ինժեներական զորքերի փոխգործակցության կազմակերպման խնդիրներ, հակաօդային պաշտպանության հիմնախնդիրների հետազոտման ոլորտում ԱՊՀ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարությունների միջև ռազմագիտական տեղեկատվության փոխանակման համակարգի, ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի կապի համատեղ /միավորված/ համակարգի ստեղծման հայեցակարգի իրականացման ծրագրի երկրորդ փուլի միջոցառումների և ժամկետների որոշակիացման հարցեր:
Նիստի ընթացքում ելույթ են ունեցել ԱՊՀ գործադիր քարտուղար-ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդևը, ԱՊՀ անդամ պետությունների Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նովիկովը:
ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի կոմիտեի նիստի ավարտին ռազմական բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում քննարկված բոլոր հարցերի վերաբերյալ ստորագրվել են համապատասխան փաստաթղթեր:

Очередное заседание Комитета НГШ в Москве
19 Марта, 2009 00:00В Москве состоялось очередное заседание Комитета начальников штабов вооруженных сил государств - участников СНГ (КНШ ВС ГУ СНГ), на которое участвовала делегация ГШ ВС РА во главе начальника главного штаба ВС РА, генерал-полковника Хачатурова Ю.Г.
Заседание на базе Военной академии Генерального штаба Вооруженных Сил Российской Федерации (ВАГШ ВС РФ) вел председатель КНШ ВС ГУ СНГ, первый заместитель министра обороны Российской Федерации - начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Российской Федерации генерал армии Николай Макаров. С приветственным словом к участникам заседания обратился председатель Исполкома СНГ - исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Учитывая важность развития интеграционных процессов в военной сфере, военачальники стран Содружества рассмотрели следующие основные вопросы повестки заседания - о выполнении Плана основных мероприятий по реализации Концепции дальнейшего развития Содружества Независимых Государств, о концептуальных подходах к развитию военного сотрудничества государств - участников Содружества Независимых Государств на период до 2015 года, о реализации поручения Совета глав государств Содружества Независимых Государств от 5 октября 2007 года о разработке дополнительного перечня совместных мероприятий, направленных на усиление в государствах - участниках Содружества Независимых Государств контроля за оборотом переносных зенитно-ракетных комплексов, об организации взаимодействия инженерных войск вооруженных сил государств - участников Содружества Независимых Государств, о системе обмена военно-научной информацией между министерствами обороны государств - участников Содружества Независимых Государств в области исследования проблем противовоздушной обороны, о конкретизации сроков и мероприятий второго этапа Плана реализации Концепции создания совместной (объединенной) системы связи вооруженных сил государств - участников Содружества Независимых Государств и другие.
Перед собравшимися выступил с информацией руководитель Антитеррористического центра государств - участников СНГ генерал-полковник милиции Андрей Новиков.
Перед завершением заседания КНШ ВС ГУ СНГ были подписаны документы по всем рассмотренным вопросам развития многостороннего военного сотрудничества государств - участников Содружества Независимых Государств.
Заседание Комитета начальников штабов вооруженных сил государств - участников СНГ прошло в конструктивной и деловой обстановке.