Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարին
21 Հոկտեմբերի, 2025 12:12Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ՊՆ վարչական համալիրում ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանիին:
ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Չիկովանիի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ։
Հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պետական օրհներգերը:

Suren Papikyan received the Minister of Defence of Georgia
21 October, 2025 12:12On October 21, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan received the Minister of Defence of Georgia, Irakli Chikovani, who arrived in Armenia on an official visit, at the premises of the Ministry of Defence.
A welcoming ceremony for the Minister of Defence of Georgia, Irakli Chikovani, was held at the Ministry of Defence, with the participation of the guard of honour and the military orchestra.
The national anthems of the Republic of Armenia and Georgia were performed.