Սուրեն Պապիկյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է զինվորական համազգեստի ձևավորման ու մշակման գործում մասնագիտացած ամերիկյան «Միլլիկեն» ընկերության ղեկավարության հետ
14 Հոկտեմբերի, 2025 20:50ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է զինվորական համազգեստի ձևավորման ու մշակման գործում մասնագիտացած ամերիկյան «Միլլիկեն» ընկերության ղեկավարության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի նոր համազգեստի մշակման գործընթացի ներկա փուլին առնչվող հարցեր:

Suren Papikyan met with the leadership of the American company “Milliken” in Washington, which specializes in the design and development of military uniforms
14 October, 2025 20:50Minister of Defense of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the leadership of the American company “Milliken” in Washington, which specializes in the design and development of military uniforms.
During the meeting, the sides discussed issues related to the current stage of the process of developing a new uniform for the Armed Forces of the Republic of Armenia.