Օգոստոսի 12-20-ը Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը
2 Օգոստոսի, 2025 12:00
Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում օգոստոսի 12-20-ը Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են լինելու ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստում և իրականացում՝ բժշկական տարհանման ընթացակարգերի շեշտադրմամբ:
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:

The Armenia-U.S. joint exercise "EAGLE PARTNER 2025" will be held from 12 to 20 August in Armenia
In preparation for participation in international peacekeeping missions, the Armenia-U.S. joint exercise "EAGLE PARTNER 2025" will be held from 12 to 20 August in Armenia.
Servicemembers from the peacekeeping brigade of the Armed Forces of the Republic of Armenia, U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard participate in the exercise.
The exercise will focus on preparation and execution of peacekeeping operations with a strong emphasis on medical evacuation procedures.
The purpose of the exercise is to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, exchange best practices in control and tactical communication, and improve the readiness of the peacekeeping unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia.