ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորանք է հղել Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ
14 Հուլիսի, 2025 15:25ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը X-ի իր էջում շնորհավորանք է հղել Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ։
«Իմ ջերմ շնորհավորանքն եմ հղում Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին, երկրի ղեկավարությանը և իմ գործընկեր պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուին՝ Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Մաղթում եմ Ֆրանսիային խաղաղություն, կայունություն և շարունակական զարգացում։
Համոզված եմ, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությունն ու համագործակցությունը, այդ թվում՝ պաշտպանության բնագավառում, կշարունակեն ընդլայնվել՝ ի շահ երկու երկրների խաղաղության ու բարօրության»:

Minister of Defece of the Republic of Armenia conveyed his congratulations on the occasion of the National Day of France
14 July, 2025 15:25Minister of Defece of the Republic of Armenia Suren Papikyan conveyed his congratulations on the occasion of the National Day of France on his X page.
"I extend my heartfelt congratulations to the friendly people of France, its leadership, and my counterpart, Minister for the Armed Forces of the French Republic Sébastien Lecornu on the occasion of the National Day.
I wish France lasting peace, stability, and continued prosperity.
I am confident that the close friendship and cooperation between Armenia and France-including in the field of defence-will continue to deepen, contributing to the peace and prosperity of both nations."