ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները
30 Մայիսի, 2025 13:29Մայիսի 29-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները։
Խորհրդակցությունների ընթացքում ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանը բրիտանացի գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման գործընթացը, անդրադարձել առաջնահերթ ոլորտներին։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը և պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Կողմերը հանգամանորեն անդրադարձել են նաև նախորդ խորհրդակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը, ամփոփել են համագործակցության ծրագրի իրականացման արդյունքները։
Երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով համագործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։
Խորհրդակցությունների ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ու ՄԹ պաշտպանության նախարարության Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության հարցերով տնօրեն Քրիստոֆեր Քին ստորագրել են համագործակցության 2025-2026 թվականների ծրագիրը։

Regular Armenia–United Kingdom consultations on defence issues were held at the administrative complex of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
30 May, 2025 13:29On May 29, regular Armenia–United Kingdom consultations on defence issues were held at the administrative complex of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
During the consultations, Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Major General Artur Yeroyan, presented to his British counterparts the ongoing transformation process of the Armenian army and discussed priority areas of reform.
The discussions also covered regional and international security issues, as well as defence cooperation.
The parties reviewed in detail the implementation of agreements reached during previous consultations and assessed the progress made under the bilateral cooperation program.
Both sides reaffirmed their readiness to further deepen cooperation across a range of areas of mutual interest.
At the conclusion of the consultations, the Head of the Defence Policy and International Cooperation Department of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, Levon Ayvazyan, and the UK Defence Ministry’s Director of Policy Affairs for Russia, Eastern Europe, and Central Asia, Christopher Key signed the Defence Cooperation Programme for 2025–2026.