ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները
30 Մայիսի, 2025 13:29Մայիսի 29-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները։
Խորհրդակցությունների ընթացքում ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանը բրիտանացի գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման գործընթացը, անդրադարձել առաջնահերթ ոլորտներին։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանը և պաշտպանության ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Կողմերը հանգամանորեն անդրադարձել են նաև նախորդ խորհրդակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը, ամփոփել են համագործակցության ծրագրի իրականացման արդյունքները։
Երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով համագործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։
Խորհրդակցությունների ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ու ՄԹ պաշտպանության նախարարության Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության հարցերով տնօրեն Քրիստոֆեր Քին ստորագրել են համագործակցության 2025-2026 թվականների ծրագիրը։

В административном комплексе МО РА состоялись очередные консультации Армения-Великобритания по вопросам обороны
30 Мая, 2025 13:2929 мая в административном комплексе МО РА состоялись очередные консультации Армения-Великобритания по вопросам обороны.
В ходе консультаций заместитель начальника Генерального штаба ВС РА, генерал-майор Артур Ероян представил британским коллегам процесс трансформации армии РА, поговорил о приоритетных направлениях.
Были обсуждены вопросы региональной и международной безопасности, а также сотрудничества в области обороны.
Стороны подробно обсудили выполнение договоренностей, достигнутых на предыдущих консультациях, и подвели итоги реализации программы сотрудничества.
Обоюдно была выражена готовность расширить сотрудничество по ряду направлений, представляющих взаимный интерес.
В завершение консультаций начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левон Айвазян и директор по вопросам политики в отношении России, Восточной Европы и Центральной Азии минобороны Великобритании Кристофер Ки подписали программу сотрудничества на 2025–2026 годы.