Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն անցկացնելու են համատեղ զորավարժություն
9 Ապրիլի, 2025 18:00Ապրիլի 9-10-ը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն անցկացնելու են համատեղ զորավարժություն:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը զորավարժությունն անցկացնելու է Հայաստանի տարածքում, ԻԻՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը՝ Իրանի տարածքում:
Զորավարժությունը ենթադրում է Հայաստան-Իրան պետական սահմանին տեղակայված սահմանային անցակետերի վրա պայմանական ահաբեկչական խմբերի հարձակումը չեզոքացնելու գործողություններ:

Special forces units of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran will conduct joint military exercise
9 April, 2025 18:00From April 9 to 10, special forces units of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran will conduct joint military exercise.
The unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia will conduct its portion of the exercise on the territory of Armenia, while the unit of the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran will conduct its portion on the territory of Iran.
The exercise involves operations to neutralize attacks by simulated terrorist groups on border checkpoints located along the Armenia–Iran state border.