Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ մարտի 31-ին՝ ժամը 00:50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է բնակելի տուն:
Միևնույն ժամանակ ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում հետաքննել Խնածախ բնակավայրի բնակելի տան գնդակոծման փաստը և հանդես գալ հրապարակային պարզաբանումներով։

Units of the Azerbaijani armed forces opened fire toward the Khnatsakh
The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 30, from 10:30 p.m. to March 31, at 4:35 a.m., units of the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire on Azerbaijani positions in the eastern and southeastern sectors of the border, does not correspond to reality.
At the same time, we inform that on March 31, at approximately 12:50 a.m., units of the Azerbaijani armed forces opened fire toward the Khnatsakh settlement in the Syunik Province, resulting in damage to a residential house.
It should be recalled the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and related reports. However, Azerbaijan has yet to respond to this initiative.
Simultaneously, we urge the Azerbaijani side to conduct an investigation into the shelling of a residential building in the Khnatsakh and to provide public clarifications regarding the incident.