Էդվարդ Ասրյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Հունաստանի Հանրապետությունում է
27 Փետրվարի, 2025 18:15ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Հունաստանի Հանրապետությունում է՝ Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Դիմիտրոս Խուպիսի հրավերով:
Փետրվարի 27-ին տեղի է ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը՝ պատվոպահակայինների և նվագախմբի մասնակցությամբ: Հնչել են երկու երկրների պետական օրհներգերը:
Գլխավոր շտաբների պետերի առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմերով հանդիպումը:
Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Հունաստան համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Բարձր գնահատելով համագործակցության ընթացքը՝ անդրադարձ է կատարվել նախորդիվ իրականացված աշխատանքներին, նախանշվել են առաջիկա անելիքները:
Կողմերը քննարկել են նաև պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:

The delegation led by Edward Asryan is on an official visit to the Hellenic Republic
27 February, 2025 18:15The delegation led by the First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, is on an official visit to the Hellenic Republic at the invitation of the Chief of the Hellenic National Defence General Staff, General Dimitrios Choupis.
On February 27, an official welcoming ceremony was held in honor of Lieutenant General Edward Asryan, featuring a guard of honor and a military orchestra. The national anthems of both countries were played.
Following a private discussion between the Chiefs of the General Staff, an expanded-format meeting took place. The discussions focused on Armenia-Greece cooperation in the defence sector, with both sides highly appreciating the progress achieved thus far. They reviewed past collaborative efforts and outlined further steps to enhance bilateral defence relations.
Additionally, the parties discussed cooperation within the trilateral Armenia-Greece-Cyprus format in the defence domain.
The meeting also provided an opportunity for an exchange of views on regional security issues.