Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը մասնակցել է պաշտպանության շտաբների պետերի ձևաչափով պանելային քննարկմանը
15 Փետրվարի, 2025 22:57Մյունխենի անվտանգության համաժողովի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը փետրվարի 15-ին մասնակցել է «Տոտալ պաշտպանության հարցում զինվորականների հայացքները» խորագրով պաշտպանության շտաբների պետերի ձևաչափով պանելային քննարկմանը և Գերմանիայի զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետի հրավերով կազմակերպված ու համաժողովին բարձրաստիճան զինվորականների մասնակցության արդյունքներն ամփոփող երեկույթին։
ԳՇ պետն առանձնազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ-ի, Շվեդիայի, Գերմանիայի և Լատվիայի պաշտպանության շտաբների պետերի հետ։

Lieutenant General Edward Asryan participated in a panel discussion of the Chiefs of Defence Staffs
15 February, 2025 22:57On February 15, on the margins of the Munich Security Conference, the First Deputy Minister of Defence- Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, participated in a panel discussion of the Chiefs of Defence Staffs titled “Views of the Military on Total Defence.” He also attended an evening event hosted by the Chief of the Defence Staff of the German Armed Forces, which summarized the key outcomes of high-ranking military officials’ participation in the conference.
During the event Lieutenant General Asryan held private meetings with the Chiefs of Defence Staffs of the United States, Sweden, Germany, and Latvia.