ԶՈՒ ԳՇ պետը մասնակցել է բարձրաստիճան զինվորական ղեկավարների ընդունելությանը
14 Փետրվարի, 2025 22:42Փետրվարի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը մասնակցել է նաև բարձրաստիճան զինվորական ղեկավարների ընդունելությանը։
Ընդունելության ընթացքում Էդվարդ Ասրյանն առանձնազրույցներ է ունեցել Գերմանիայի դաշնային զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Կարստեն Բրաուերի, Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի դաշնակցային ուժերի հրամանատար-ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության հրամանատար, գեներալ Քրիստոֆեր Քավոլիի, ՆԱՏՕ-ի քոլեջի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արթուր Նիլսենի (Դանիայի ԶՈՒ) և այլ բարձրաստիճան զինվորականների հետ։

Chief of the General Staff of the Armed Forces attended a reception for high-ranking military commanders
14 February, 2025 22:42
On February 14, the First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, also attended a reception for high-ranking military commanders.
At the reception, Edward Asryan held private meetings with the Chief of the Defence Staff of the Federal Armed Forces of the Federal Republic of Germany, General Carsten Breuer, the NATO Supreme Allied Commander Europe and Commander of U.S. European Command, General Christopher Cavoli, the Commandant of the NATO Defence College, Lieutenant General Arthur Nielsen (Danish Armed Forces), as well as other senior military officials.