Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել
16 Հունվարի, 2025 20:45Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Հունաստանի և Վրաստանի, առանձնազրույցներ՝ Ֆրանսիայի ու Շվեդիայի պաշտպանության շտաբների պետերի հետ։
Հունաստանի և Ֆրանսիայի պաշտոնակիցների հետ երկուստեք արձանագրվել է պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակը։ Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը նաև բարձր է գնահատել Աթենքի և Փարիզի ներդրումը Հայաստանի Հանրապետության բանակի կերպափոխման ու զարգացման ընթացիկ ջանքերում։
Վրաստանի գործընկերոջ հետ քննարկվել են երկկողմ համագործակցությունն ակտիվացնելու գործնական ուղիները, հատկապես՝ կերպափոխման վերաբերյալ առաջավոր փորձի փոխառնման տեսանկյունից, իսկ Շվեդիայի ներկայացուցչի հետ մտքեր են փոխանակվել պաշտպանության բնագավառում երկկողմ հարաբերություններ հաստատելու հնարավորությունների շուրջ։

Lieutenant General Edward Asryan conducted a series of bilateral meetings at NATO Headquarters
16 January, 2025 20:45The First Deputy Minister of Defence- Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan, conducted a series of bilateral meetings at NATO Headquarters in Brussels during his working visit. He met with the Chiefs of Defence Staffs of Greece and Georgia and held private discussions with the Chiefs of Defence Staffs of France and Sweden.
During these meetings, the high level of bilateral cooperation in the defence sector was reaffirmed with his Greek and French counterparts. Lieutenant General Asryan expressed his deep appreciation for the significant contributions of Athens and Paris to the ongoing efforts to transform and modernize the Armenian Armed Forces.
Discussions with the Georgian Chief of Defence focused on practical steps to enhance bilateral cooperation, particularly through the exchange of advanced transformation experiences. Additionally, potential avenues for establishing bilateral defence relations were explored with the Swedish representative.