Տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան երկկողմ ու Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները
20 Դեկտեմբերի, 2024 09:14Դեկտեմբերի 19-ին Աթենքում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան երկկողմ ու Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից մասնակցել է պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ 2024 թվականին կատարված աշխատանքները և 2025 թվականի անելիքները։
Կողմերն արձանագրել են, որ համագործակցությունը թե ծավալային, թե բովանդակային առումով զգալի առաջընթաց է գրանցել և ընդգրկել այնպիսի կարևոր ուղղություններ, որոնք առավել երկարաժամկետ, համակարգային աշխատանք են պահանջում։
Քննարկվել են նաև պաշտպանության ոլորտում նոր մոտեցումների և չափորոշիչների ներդրման հարցերը։ Լևոն Այվազյանն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման գործընթացը և կարևորել Հունաստանի ու Կիպրոսի գործընկերների ներդրումը հատկապես ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորատեսակների պատրաստության, ռազմական կրթության, վարժանքների և զորավարժությունների, փորձի փոխանակման, խորհրդատվական աջակցության ու այլ ուղղություններով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումներին։
Կողմերը կարևորել են պաշտպանական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացումը։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական համագործակցության 2025 թվականի ծրագրերը, որոնք ընդգրկում են մի քանի տասնյակ միջոցառումներ զինված ուժերի կենսագործունեության բազմաթիվ ոլորտներում։

Armenia-Greece bilateral and Armenia-Greece-Cyprus trilateral defence consultations were held
20 December, 2024 09:14On December 19, Armenia-Greece bilateral and Armenia-Greece-Cyprus trilateral defence consultations were held in Athens, in which the delegation led by the Head of the Defence Policy and International Cooperation Department of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, Levon Ayvazyan, participated from the RA Ministry of Defence.
Throughout the consultations, the work carried out in the direction of defence cooperation in 2024 and the tasks to be done in 2025 were discussed.
The parties enlisted that the cooperation has made significant progress in terms of both capacity and content and has included important areas that require more long-term, systematic work.
Issues of introducing new approaches and standards in the defence sphere were also discussed. Levon Ayvazyan introduced to his colleagues the process of transformation of the RA Army and highlighted the contribution of the Greek and Cypriot partners, especially in the training of various branches of the RA Armed Forces, military education, military exercises and training, exchange of experience, advisory support and other directions.
The latest regional and international military-political developments were also touched upon.
The parties highlighted the importance of holding regular defence consultations.
The consultations culminated in the signing of the Armenia-Greece bilateral and Armenia-Greece-Cyprus trilateral defence cooperation programs for 2025, which include dozens of events in numerous spheres of the vital activity of the Armed Forces.