17 Դեկտեմբերի, 2024 21:13Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուի հետ:
Հանդիպմանը նախորդել է դիմավորման պաշտոնական արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ: Հնչել են երկու երկրների պետական օրհներգերը:
Հանդիպման սկզբում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ցավակցություն է հայտնել Հնդկական օվկիանոսում՝ Ֆրանսիայի անդրծովյա Մայոտ կղզում, ցիկլոնի հետևանքով գրանցված զոհերի կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության ներկայիս ընթացքը:
Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է ինչպես Սեբաստիան Լըկորնյուի հետ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անշեղորեն իրականացման ընթացքը, այնպես էլ այս հանդիպման ընթացքում համագործակցության վերաբերյալ ձեռքբերվելիք նոր պայմանավորվածությունները:
Կողմերը հաստատել են, որ համագործակցությունը դրվել է երկարաժամկետ և ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա:
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:

17 Декабря, 2024 21:13В рамках рабочего визита во Францию 17 декабря министр обороны РА Сурен Папикян встретился с министром вооруженных сил Франции Себастьеном Лекорню.
Встрече предшествовала официальная церемония встречи с участием почетного караула. Были исполнены государственные гимны обеих стран.
В начале встречи министр обороны РА Сурен Папикян выразил соболезнования в связи с жертвами циклона в Индийском океане на французском острове Майотта и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим.
В ходе встречи были обсуждены текущие аспекты сотрудничества между Арменией и Францией в сфере обороны.
Сурен Папикян подчеркнул важность неуклонного выполнения как ранее достигнутых с Себастьяном Лекорню договоренностей, так и новых договоренностей, которые будут достигнуты в ходе данной встречи.
Стороны подтвердили, что сотрудничество основывается на долгосрочных и институциональных принципах.
Министр вооруженных сил Франции Себастьен Лекорню подтвердил готовность развивать сотрудничество.