Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահի ռազմական գծով խորհրդականի հետ
16 Դեկտեմբերի, 2024 14:29Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 16-ին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահի ռազմական գծով խորհրդական, հատուկ ռազմական շտաբի ղեկավար, բանակի գեներալ Ֆաբիեն Մանդոնի հետ:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը։
Քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա պաշտպանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել համագործակցության բոլոր ոլորտներին՝ ռազմական կրթություն, վարժական ծրագրեր, խորհրդատվություն, ռազմատեխնիկական հարցեր:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Կողմերը ներկայացրել են իրենց մոտեցումներն այդ հարցերի շուրջ:

Сурен Папикян встретился с военным советником президента Франции
16 Декабря, 2024 14:29В рамках рабочего визита во Францию 16 декабря министр обороны Сурен Папикян встретился с военным советником президента Франции, руководителем военного кабинета, генералом армии Фабьеном Мандоном.
На встрече присутствовал также чрезвычайный и полномочный посол РА во Франции Арман Хачатрян.
Были обсуждены вопросы оборонного сотрудничества между Арменией и Францией. Подробно были рассмотрены все направления сотрудничества: военное образование, учебные программы, консультации, вопросы военно-технического характера.
Были также обсуждены вопросы региональной и международной безопасности.
Стороны представили свои подходы по этим вопросам.