Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լլոյդ Օսթինին
6 Դեկտեմբերի, 2024 08:12Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լլոյդ Օսթինին:
Պենտագոնում տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողություն, հնչել են ՀՀ և ԱՄՆ պետական օրհներգերը։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լլոյդ Օսթինին ջերմ հյուրընկալության համար, մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումների վերաբերյալ և նշել համագործակցության առաջնային ուղղությունները, որոնք ուղղված են ինչպես ՀՀ զինված ուժերի կերպափոխման իրագործմանը, այնպես էլ ԱՄՆ զինված ուժերի հետ փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացմանը՝ ռազմական կրթություն, մարտական պատրաստություն, միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում վարժանքներ, արհեստավարժ սերժանտական և հրահանգչական ինստիտուտների զարգացում, ՀՀ զինված ուժերի ուսումնավարժական կարողությունների ստեղծում և այլն:
Ողջունելով ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լլոյդ Օսթինը նշել է, որ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի այցը պատմական է։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Լլոյդ Օսթինը նշել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու բարեկեցությանը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը շարունակում է ընդլայնվել:
Քարտուղար Օսթինը հայտնել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ ՀՀ ԶՈՒ բարեփոխումներին աջակցությունը շարունակելու հարցում։
Քննարկվել են նաև միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հաստատել է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու Հայաստանի ձգտումը։ ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լլոյդ Օսթինն իր հերթին հայտնել է ԱՄՆ աջակցությունն այդ նպատակին:

Сурен Папикян встретился с министром обороны США Ллойдом Остином
6 Декабря, 2024 08:125 декабря министр обороны РА Сурен Папикян встретился с министром обороны США Ллойдом Остином.
В Пентагоне состоялась официальная церемония встречи, прозвучали государственные гимны РА и США.
Министр обороны Сурен Папикян, поблагодарив министра обороны США Ллойда Остина за теплый прием, представил подробности реформ, проводимых в Вооруженных силах РА, отметил приоритетные направления сотрудничества, направленные как на осуществление трансформации Вооруженных сил РА, так и на повышение уровня взаимодействия с Вооруженными силами США: военное образование, боевая подготовка, тренировки в рамках подготовки к участию в международных миротворческих миссиях, развитие профессиональных сержантских и инструкторских институтов, создание учебно-тренировочного потенциала Вооруженных сил РА и прочее.
Приветствуя министра обороны Армении Сурена Папикяна, министр обороны США Ллойд Остин отметил, что визит главы оборонного ведомства Армении является историческим.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-США в сфере обороны.
Ллойд Остин отметил, что США поддерживают независимость, суверенитет и благополучие Республики Армения, подчеркнув, что сотрудничество между двумя странами продолжает расширяться.
Министр Остин выразил готовность США продолжать содействовать реформам ВС РА.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся международной и региональной безопасности.
Министр обороны Сурен Папикян подтвердил стремление Армении достичь долгосрочного мира в регионе. В свою очередь, министр обороны США Ллойд Остин выразил поддержку США этому стремлению.