Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքին և հեռանկարներին առնչվող հարցեր
7 Նոյեմբերի, 2024 18:48Նոյեմբերի 5-6-ը աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել ՆԱՏՕ-ի՝ Եվրոպայում դաշնակցային ուժերի գերագույն հրամանատարության շտաբի պետի տեղակալ, փոխծովակալ Գունշտեյն Բրուասդալի (Նորվեգիա) գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի ու ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքին և հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
ՆԱՏՕ-ական կողմին ներկայացվել է Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքը:
Հայաստան այցի շրջանակում փոխծովակալ Բրուասդալի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիա և խաղաղապահ ուժերի բրիգադ:

Issues related to the current state and prospects of Armenia-NATO cooperation were discussed
7 November, 2024 18:48On November 5-6, the delegation led by Deputy Chief of Staff of the Partnerships Directorate at NATO Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE), Vice Admiral Gunnstein Bruåsdal (Norway), arrived in Armenia for a working visit.
During the visit, the delegation met with the Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Major General Artur Yeroyan, and Head of the Department of Defense Policy and International Cooperation of the RA MoD Levon Ayvazyan.
The meetings focused on the progress and prospects of Armenia-NATO cooperation. The Armenian side presented to the NATO delegation the ongoing defence reforms implemented in Armenia.
As part of the visit, Vice Admiral Bruåsdal and his delegation also visited the Vazgen Sargsyan Military Academy of the Ministry of Defence and the Peacekeeping Brigade.