ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի համաժողովին
19 Հոկտեմբերի, 2024 14:24ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 13-17-ը Մարոկկոյի Կասաբլանկա քաղաքում մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի (ՕԿՀ) տարեկան համաժողովին։
ՕԿՀ գործընթացի շրջանակում ՆԱՏՕ-ի գործընկեր երկրների ստորաբաժանումներն անցնում են միջազգային առաքելությունների շրջանակում ՆԱՏՕ-ի ուժերի հետ փոխգործակցելիության մակարդակի գնահատում:
Այցի ընթացքում գեներալ-մայոր Երոյանը հանդիպել է մի շարք գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպայում դաշնակցային ուժերի գերագույն հրամանատարության շտաբի պետի տեղակալ, փոխծովակալ Գունշտեյն Բրուասդալին (Նորվեգիա) և
ՆԱՏՕ-ի ԵԴՈՒԳՀ գործընկերության դիրեկտորատի ռազմական համագործակցության ծառայության ղեկավար-շտաբի պետի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Մարտին Ռեմեսին (Սլովակիա)։
Քննարկվել են համագործակցությանը, այդ թվում՝ փոխգործակցելիության գնահատման հաջորդ շրջափուլին վերաբերող հարցեր:
Հայկական պատվիրակությանն են հանձնվել հայկական ստորաբաժանումների նախորդ շրջափուլի գնահատման արդյունքում փոխգործակցելիությունը հաստատող հավաստագրերը։

Делегация, возглавляемая заместителем начальника ГШ ВС РА приняла участие в ежегодной конференции Концепции оперативного потенциала НАТО
19 Октября, 2024 14:24Делегация, возглавляемая заместителем начальника ГШ ВС РА генерал-майором Артуром Ерояном, 13-17 октября в Касабланке (Марокко) приняла участие в ежегодной конференции Концепции оперативного потенциала НАТО.
В рамках Концепции оперативного потенциала подразделения стран-партнеров НАТО проходят оценку уровня совместимости с силами НАТО в рамках международных миссий.
В ходе визита генерал-майор Ероян встретился с рядом коллег, в том числе с заместителем начальника штаба верховного командования союзных войск в Европе, вице-адмиралом Гунштейном Бруасдалем (Норвегия) и с руководителем Службы военного сотрудничества директората партнерства Верховного главнокомандования объединенными вооруженными силами (ОВС) НАТО в Европе, заместителем начальника штаба, бригадным генералом Мартином Ремеси (Словакия).
Были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством, в том числе касающиеся следующего этапа оценки совместимости.
По итогам оценки армянских подразделений предыдущего этапа армянской делегации были переданы сертификаты, подтверждающие совместимость.