ՆԱՏՕ-ի միջազգային ռազմական շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությունը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում
4 Հոկտեմբերի, 2024 13:31Աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ՆԱՏՕ-ի միջազգային ռազմական շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Յանուշ Ադամչակի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի ու ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության ներկայիս ընթացքին, զարգացման հնարավորություններին։ Մատնանշվել են համագործակցության առավել նպատակահարմար ուղղությունները:
Հայկական կողմը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների ընթացքը: Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր, և կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային ռազմաքաղաքական զարգացումների վերաբերյալ:

The delegation headed by Director General of the International Military Staf held bilateral meetings
4 October, 2024 13:31On October 3, the delegation headed by Director General of the International Military Staff, Lieutenant General Janusz Adamczak, who arrived in Armenia on a working visit, held bilateral meetings with the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia-Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan, as well as the Head of the General Department of Defence Policy and International Cooperation of the RA MoD, Levon Avazyan.
During the meetings, a wide range of issues were discussed, particularly the current status of Armenia-NATO cooperation and potential avenues for its development. The most pertinent areas for cooperation were identified.
The Armenian side presented the ongoing reforms within the Armenian Armed Forces. Additionally, regional security issues were addressed, and the parties exchanged views on international politico-military developments.