Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Վրաստան համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր
2 Սեպտեմբերի, 2024 12:33Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո մեկնարկել է ՀՀ և Վրաստանի պաշտպանության նախարարների առանձնազրույցը, որը շարունակվել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները կարևորել են ռազմական կրթության բնագավառում փորձի փոխանակման ուղղությամբ համագործակցության ակտիվացումն ու ընդլայնումը, ինչպես նաև երկուստեք ընդգծել են տարածաշրջանում երկարաժամկետ և կայուն խաղաղություն հաստատելու կարևորությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տարբեր խմբերի փոխայցելությունների միջոցով ուսումնասիրել նաև երկկողմ պաշտպանական համագործակցության հետագա ընդլայնման ու նոր ոլորտների ընդգրկման հնարավորությունները:
Հայաստանի և Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Վրաստան համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

Главы оборонных ведомств обсудили ряд вопросов, касающихся сотрудничества Армения-Грузия в сфере обороны
2 Сентября, 2024 12:33После торжественной церемонии встречи в министерстве обороны Грузии состоялась беседа министра обороны РА Сурена Папикяна с министром обороны Грузии Ираклием Чиковани, за которой последовала встреча делегаций в расширенном составе.
В ходе беседы министры отметили важность активизации и расширения сотрудничества по обмену опытом в сфере военного образования, а также подчеркнули важность установления долгосрочного и стабильного мира в регионе.
Достигнута договоренность об изучении возможностей дальнейшего расширения двустороннего оборонного сотрудничества и включения новых сфер посредством взаимных визитов различных групп.
В ходе встречи главы оборонных ведомств Армении и Грузии обсудили также ряд вопросов, касающихся сотрудничества Армения-Грузия в сфере обороны и региональной безопасности.