16 Օգոստոսի, 2024 09:23Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 03։20-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին դիվանագիտական խողովակներով առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ:

16 August, 2024 09:23The statement disseminated by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on August 16th, at approximately 03:20 a.m., units of the Armenian Armed Forces fired upon Azerbaijani combat positions located in the western part of the border, does not correspond to reality.
Of note: The Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed to the Presidential Administration of Azerbaijan, through diplomatic channels, the establishment of a bilateral mechanism for investigating cases of ceasefire violations.