15 Օգոստոսի, 2024 21:21Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր օգոստոսի 15-ին՝ ժամը 18։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին դիվանագիտական խողովակներով առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ:

15 August, 2024 21:21The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on August 15th at approximately 6:10 p.m., units of the Armenian Armed Forces opened fire towards Azerbaijani combat positions located in the southwestern part of the border, does not correspond to reality.
Of note: The Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed to the Presidential Administration of Azerbaijan, through diplomatic channels, the establishment of a bilateral mechanism for investigating cases of ceasefire violations.