Ազդարարվել է «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժության մեկնարկը
15 Հուլիսի, 2024 15:04Զորավարժության բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը և այլք։
Հնչել են ՀՀ և ԱՄՆ պետական օրհներգերը, «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության օրհներգը։ Զորավարժությանը ներգրավված զինծառայողներին ողջույնի խոսք են հղել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն իր խոսքում մասնավորապես նշել է.
«Բարձր եմ գնահատում զորավարժության նախապատրաստական գործընթացին մասնակցած Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի, Կանզասի ազգային գվարդիայի, որը 2 տասնամյակից ավել հանդիսանում է Հայաստանի գործընկերը, ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի զինծառայողների, ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչների և ՀՀ պաշտպանության նախարարության անձնակազմի աշխատանքը զորավարժության արդյունավետ պլանավորման գործում:
Բարձր եմ գնահատում միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում բարձրացնելուն ուղղված այս համագործակցությունը»։
Բացման արարողությունն ամփոփվել է հանդիսավոր երթով:
Հիշեցնենք, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում հուլիսի 15-24-ը Հայաստանում կանցկացվի «Արծիվ գործընկեր-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև կայունացման գործողություններ։
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:

15 July, 2024 15:04The opening ceremony was attended by the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, and the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, Kristina A. Kvien, along with other dignitaries.
The national anthems of Armenia and the United States, as well as the anthem of the "EAGLE PARTNER 2024" exercise, were performed. The Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan and U.S. Ambassador Kvien delivered welcoming speeches to the military personnel participating in the exercises.
The Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, in his speech, particularly noted:
"I highly appreciate the work of the U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard, which has been a partner of Armenia for more than two decades. I also commend the military personnel of the Peacekeeping Brigade of the Armed Forces of the Republic of Armenia, representatives of the U.S. Embassy, and employees of the RA Ministry of Defense who participated in the effective planning of these exercises.
I highly value this cooperation, which is aimed at enhancing the level of interoperability between units participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations."
The opening ceremony concluded with a ceremonial march.
Of note: In the framework of preparation for participation in international peacekeeping missions the Armenia-U.S. joint exercise "EAGLE PARTNER 2024" will be held from 15 to 24 July in Armenia.
Servicemembers from the peacekeeping brigade of the Armed Forces of the Republic of Armenia, the U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard will participate in the exercise.
The exercise will focus on stabilization tasks between conflicting parties during a peacekeeping mission.
The purpose of the exercise is to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, exchange best practices in control and tactical communication, and improve the readiness of the Armenian unit.