ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է «ՀԵՄՈՒՍ-2024» միջազգային ցուցահանդես
5 Հունիսի, 2024 13:10Բուլղարիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հունիսի 5-ին այցելել է Պլովդիվ քաղաքում բացված «ՀԵՄՈՒՍ-2024» միջազգային ցուցահանդես։
Նախարար Պապիկյանը մասնակցել է ցուցահանդեսի բացման պաշտոնական արարողությանը:
Այնուհետև Սուրեն Պապիկյանը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել սպառազինության ներկայացված ցուցանմուշներին, զրուցել ռազմարդյունաբերական մի շարք ընկերությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ։

The Minister of Defence attended the "HEMUS 2024" international exhibition
5 June, 2024 13:10On the sidelines of his working visit to Bulgaria, the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, attended the "HEMUS 2024" international exhibition, which was opened in Plovdiv on June 5th.
Minister Papikyan participated in the official opening ceremony of the exhibition.
Following the ceremony, Minister Papikyan toured the exhibition pavilions, reviewed the displayed weaponry exhibits, and engaged in discussions with the leaders and representatives of various military-industrial companies.