Տեղի են ունեցել Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև առաջին պաշտպանական խորհրդակցությունները
14 Մայիսի, 2024 20:38Մայիսի 14-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև առաջին պաշտպանական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Հնդկաստանի ՊՆ միջազգային համագործակցության հարցերով միացյալ քարտուղար Վիշվեշ Նեգիի նախագահությամբ:
Խորհրդակցություններին մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան ու ռազմական կցորդ, բրիգադի գեներալ Նավին Նիջհավանը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները՝ ներառյալ ռազմատեխնիկական, անձնակազմի ռազմական կրթության ու մարտավարական պատրաստության, փորձի փոխանակման և այլ բնագավառներում:
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումները։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է խորհրդակցությունների արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, որով նախատեսվել է երկկողմ պաշտպանական համագործակցության հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծումն ու հաստատվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև 2024-2025 թթ. համագործակցության պլանը։

The first defence consultations between the Ministries of Defence of Armenia and India were held
14 May, 2024 20:38On May 14, the first defence consultations between the Ministries of Defence of Armenia and India were held at the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, under the chairmanship of the Head of the Department of Defence Policy and International Cooperation MoD of Armenia, Levon Ayvazyan, and the Joint Secretary for International Cooperation Ministry of Defence of India, Vishwesh Negi.
The consultations were also attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to the Republic of Armenia, Nilakshi Saha Sinha, and the Defence Attaché, Brigadier General Naveen Nijhawan.
During the consultations, the present state of cooperation between Armenia and India in the defence sector and prospects for future development, including military-technical, military education and combat training of personnel, exchange of experience and others, were discussed.
Additionally, the meeting addressed issues related to regional security.
Levon Ayvazyan provided an overview of the ongoing reforms within the Armed Forces of the Republic of Armenia.
At the conclusion of the meeting, the Protocol on the results of the consultations was signed, which approved the Cooperation Plan between the Defence Ministries of Armenia and India for the years 2024-2025, and provided for the establishment of a joint working group on the issues of bilateral defence cooperation.