Տեղի են ունեցել Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև առաջին պաշտպանական խորհրդակցությունները
14 Մայիսի, 2024 20:38Մայիսի 14-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև առաջին պաշտպանական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Հնդկաստանի ՊՆ միջազգային համագործակցության հարցերով միացյալ քարտուղար Վիշվեշ Նեգիի նախագահությամբ:
Խորհրդակցություններին մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան ու ռազմական կցորդ, բրիգադի գեներալ Նավին Նիջհավանը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցության ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները՝ ներառյալ ռազմատեխնիկական, անձնակազմի ռազմական կրթության ու մարտավարական պատրաստության, փորձի փոխանակման և այլ բնագավառներում:
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումները։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է խորհրդակցությունների արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, որով նախատեսվել է երկկողմ պաշտպանական համագործակցության հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծումն ու հաստատվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև 2024-2025 թթ. համագործակցության պլանը։

Состоялись первые оборонные консультации между министерствами обороны Армении и Индии
14 Мая, 2024 20:3814 мая в административном комплексе Министерства обороны РА состоялись первые оборонные консультации между министерствами обороны Армении и Индии под председательством начальника управления оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны РА Левона Айвазяна и Объединенного секретаря Министерства обороны Индии по вопросам международного сотрудничества Вишвеша Неги.
В консультациях также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Армении Нилакши Саха Сингха и военный атташе, бригадный генерал Навин Ниджаван.
В ходе консультаций были обсуждены ход и перспективы развития армяно-индийского сотрудничества в сфере обороны, в том числе в сферах военно-технического сотрудничества, военного образования, тактической подготовки личного состава, обмена опытом и в других сферах.
Были также обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности.
Левон Айвазян представил реформы, проводимые в Вооруженных силах РА.
По итогам консультаций был подписан Протокол о результатах консультаций, которым утвержден План сотрудничества между министерствами обороны Армении и Индии на 2024-2025 гг., предусмотрено создание совместной рабочей группы по вопросам двустороннего оборонного сотрудничества.