Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
2 Մայիսի, 2024 15:48Մայիսի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության ներկայիս ընթացքը և զարգացման հեռանկարները: Համագործակցության ներկայիս մակարդակը երկուստեք գնահատվել է բարձր: Ամերիկյան կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումներին:
Հանդիպման ավարտին նախարար Պապիկյանը և դեսպան Քվինը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարաձգելու մասին համաձայնությունը:

2 May, 2024 15:48On May 2, the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, received the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia, Kristina Kvien.
During the meeting, the parties discussed the current state of cooperation between the Republic of Armenia and the United States in the defense field, as well as future development prospects. Both sides highly valued the current level of cooperation, and the American side expressed readiness to continue supporting the defense reforms being implemented in Armenia.
Additionally, the meeting addressed issues related to regional security.
At the conclusion of the meeting, Minister Papikyan and Ambassador Kvien signed an agreement to extend the validity period of the Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United States of America Concerning Cooperation in the Area of Counterproliferation of Weapons of Mass Destruction.