Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
2 Մայիսի, 2024 15:48Մայիսի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության ներկայիս ընթացքը և զարգացման հեռանկարները: Համագործակցության ներկայիս մակարդակը երկուստեք գնահատվել է բարձր: Ամերիկյան կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումներին:
Հանդիպման ավարտին նախարար Պապիկյանը և դեսպան Քվինը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամկետը երկարաձգելու մասին համաձայնությունը:

Сурен Папикян принял Посла США
2 Мая, 2024 15:482 мая министр обороны РА Сурен Папикян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла США в РА Кристину Куинн.
В ходе встречи был обсужден нынешний ход и перспективы развития сотрудничества между Республикой Армения и США в сфере обороны. Нынешний уровень сотрудничества был обоюдно оценен как высокий. Американская сторона выразила готовность продолжить содействие оборонным реформам, проводимым в Армении.
Были также обсуждены вопросы региональной безопасности.
В завершение встречи министр Папикян и посол Куинн подписали соглашение о продлении срока действия соглашения «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки в области противодействия распространению оружия массового уничтожения».