ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության բժշկական գումարտակը մասնակցում է «Քաջարի մարտիկ-2024» բազմազգ զորավարժությանը
1 Մայիսի, 2024 16:17ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության բժշկական գումարտակը (շարժական դաշտային հոսպիտալը) 2024 թվականի ապրիլի 30-ից ծավալվել է Հունգարիայի Հանրապետության Վարպալուտա տարածաշրջանում գտնվող Բակոնիկուտի զորավարժարանում՝ ՆԱՏՕ-ի ռազմաբժշկական գերազանցության կենտրոնի (NATO Centre of Excellence for Military Medicine) կազմակերպած «Քաջարի մարտիկ-2024» (Vigorous Warrior 2024) բազմազգ զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով։
Միջազգային խոշորագույն ռազմաբժշկական միջոցառմանը մասնակցում են 32 երկրների զինված ուժերի ռազմաբժշկական ստորաբաժանումներ և քաղաքացիական 7 կազմակերպություններ։
Միջոցառումը կընթանա մինչև մայիսի 10-ը։
ՀՀ զինված ուժերի բժշկական ստորաբաժանումն այս միջոցառմանը մասնակցում է որպես Դեր 2 դաշտային հոսպիտալ (Role 2 MTF)։ Վարժանքների ընթացքում նախատեսվում է անցկացնել նաև շարժական ռազմաբժշկական միավորի` ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով բժշկական գնահատման հերթական փուլը։

The mobile field hospital of the Medical Battalion of the Military Medical Department participates in multinational military exercise Vigorous Warrior-2024
1 May, 2024 16:17The mobile field hospital of the Medical Battalion of the Military Medical Department of the Ministry of Defence has been deployed at the Bakonykuti training center in the Varpalota region of the Hungarian Republic since April 30, 2024, to take part in multinational military exercises as part of the Vigorous Warrior 2024 program organized by the NATO Center of Excellence for Military Medicine.
The largest international military medical event involves military medical units from the armed forces of 32 countries and 7 civilian organizations. The event will continue until May 10th.
The medical unit of the Armenian Armed Forces is participating in this event as a Role 2 field hospital MTF. Additionally, the exercise includes the next stage of medical assessment of the mobile military medical unit according to NATO standards.