ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության բժշկական գումարտակը մասնակցում է «Քաջարի մարտիկ-2024» բազմազգ զորավարժությանը
1 Մայիսի, 2024 16:17ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության բժշկական գումարտակը (շարժական դաշտային հոսպիտալը) 2024 թվականի ապրիլի 30-ից ծավալվել է Հունգարիայի Հանրապետության Վարպալուտա տարածաշրջանում գտնվող Բակոնիկուտի զորավարժարանում՝ ՆԱՏՕ-ի ռազմաբժշկական գերազանցության կենտրոնի (NATO Centre of Excellence for Military Medicine) կազմակերպած «Քաջարի մարտիկ-2024» (Vigorous Warrior 2024) բազմազգ զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով։
Միջազգային խոշորագույն ռազմաբժշկական միջոցառմանը մասնակցում են 32 երկրների զինված ուժերի ռազմաբժշկական ստորաբաժանումներ և քաղաքացիական 7 կազմակերպություններ։
Միջոցառումը կընթանա մինչև մայիսի 10-ը։
ՀՀ զինված ուժերի բժշկական ստորաբաժանումն այս միջոցառմանը մասնակցում է որպես Դեր 2 դաշտային հոսպիտալ (Role 2 MTF)։ Վարժանքների ընթացքում նախատեսվում է անցկացնել նաև շարժական ռազմաբժշկական միավորի` ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով բժշկական գնահատման հերթական փուլը։

Медицинский батальон управления военно-медицинского обеспечения МО РА принимает участие в многонациональных учениях «Храбрый воин-2024»
1 Мая, 2024 16:17Медицинский батальон управления военно-медицинского обеспечения министерства обороны (мобильный полевой госпиталь) с 30 апреля 2024 года дислоцировался на полигоне Баконикут в районе Варпалута Венгрии в рамках программы Vigorous Warrior 2024 («Храбрый воин-2024»), организованной Центром передового опыта в области военной медицины НАТО (NATO Centre of Excellence for Military Medicine) с целью участия в многонациональных военных учениях.
В крупнейшем международном военно-медицинском мероприятии принимают участие военно-медицинские подразделения вооруженных сил 32 стран и 7 гражданских организаций. Мероприятие продлится до 10-ого мая.
Медицинское подразделение ВС РА участвует в этом мероприятии в качестве полевого госпиталя Роли 2 (Role 2
MTF). В ходе учений планируется также провести очередной этап медицинской оценки мобильного военно-медицинского подразделения по стандартам НАТО.