Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավարին
25 Ապրիլի, 2024 15:42Ապրիլի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է Մաքսիմ Լոնգանգեին՝ ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, և հաջողություններ մաղթել առաքելության ընթացքում։
Քննարկվել են Երևանում ԵԽ գրասենյակի՝ «Մարդու իրավունքների ամրապնդումը Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի անցկացմանն առնչվող հարցեր։
Ծրագիրը նպաստում է զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը, կրթական կարողությունների զարգացմանը և պաշտպանական գերատեսչության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, կին զինծառայողների կրթական կարողությունների զարգացմանը, զինծառայողների վարքագծի կանոնների միջազգային չափանիշների համապատասխանեցմանը, ինչպես նաև ՄԻՊ ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և սահմանված ժամանակացույցով իրականացմանը։
Համագործակցության շարունակականության ապահովման համատեքստում ընդգծվել է ձեռք բերված արդյունքների պահպանման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են ծրագրի շարունակականության ապահովումը և համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացումը։

Suren Papikyan welcomed a delegation led by the Head of the Council of Europe Office in Yerevan
25 April, 2024 15:42On April 25th, the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, welcomed a delegation led by the Head of the Council of Europe Office in Yerevan, Maxime Longangué.
The Minister of Defence of the Republic of Armenia congratulated Mr. Longangué on assuming his new position and expressed his best wishes for success in his mission.
Issues related to the implementation of the "Strengthening of Human Rights in the Armed Forces of Armenia" program by the CE office in Yerevan were discussed during the meeting.
This program contributes to raising awareness of human rights in the Armed Forces, developing educational capabilities and institutional reforms within the defence department, enhancing the educational capacities of female servicemembers, aligning the conduct rules of servicemembers with international standards, and ensuring the effective and timely implementation of measures outlined in the Human Rights Defender (HRD) strategy.
In the context of ensuring ongoing cooperation, both parties emphasized the importance of maintaining and expanding the achieved results.
The interlocutors also highlighted the need for continuity and exploring new avenues for cooperation.