Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավարին
25 Ապրիլի, 2024 15:42Ապրիլի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Երևանի գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է Մաքսիմ Լոնգանգեին՝ ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, և հաջողություններ մաղթել առաքելության ընթացքում։
Քննարկվել են Երևանում ԵԽ գրասենյակի՝ «Մարդու իրավունքների ամրապնդումը Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի անցկացմանն առնչվող հարցեր։
Ծրագիրը նպաստում է զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը, կրթական կարողությունների զարգացմանը և պաշտպանական գերատեսչության ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, կին զինծառայողների կրթական կարողությունների զարգացմանը, զինծառայողների վարքագծի կանոնների միջազգային չափանիշների համապատասխանեցմանը, ինչպես նաև ՄԻՊ ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և սահմանված ժամանակացույցով իրականացմանը։
Համագործակցության շարունակականության ապահովման համատեքստում ընդգծվել է ձեռք բերված արդյունքների պահպանման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են ծրագրի շարունակականության ապահովումը և համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացումը։

Сурен Папикян принял руководителя ереванского офиса Совета Европы
25 Апреля, 2024 15:4225 апреля министр обороны РА Сурен Папикян принял делегацию во главе с руководителем ереванского офиса Совета Европы Максимом Лонганге.
Министр обороны РА поздравил Максима Лонганге с вступлением в должность руководителя офиса СЕ и пожелал успехов в исполнении миссии.
Были обсуждены вопросы, связанные с проведением программы офиса СЕ в Ереване - «Укрепление прав человека в Вооруженных силах Армении».
Программа способствует повышению осведомленности о правах человека в Вооруженных силах, развитию образовательных возможностей и институциональным реформам оборонного ведомства, развитию образовательных возможностей женщин-военнослужащих, приведению правил поведения военнослужащих в соответствие с международными стандартами, а также эффективному осуществлению мероприятий, предусмотренных Стратегией омбудсмена, в соответствии с установленным графиком.
В контексте обеспечения непрерывности сотрудничества была подчеркнута необходимость сохранения и расширения достигнутых результатов.
Собеседники подчеркнули важность обеспечения продолжительности программы и развития новых направлений сотрудничества.