ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվում են փորձի փոխանակման վարժանքներ
1 Ապրիլի, 2024 13:55Պաշտպանության ոլորտում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության շրջանակում ապրիլի 1-ին ԱՄՆ շարժական հրահանգիչների խումբն այցելել է Հայաստանի Հանրապետություն:
ՊՆ վարչական համալիրում ապրիլի 1-5-ը հրահանգիչները ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության և «Զինուժ Մեդիա» պետական հիմնարկի ծառայողների հետ անցկացնելու են հանրային կապերի և հաղորդակցության ոլորտում փորձի փոխանակման վարժանքներ:
Ծրագրի մեկնարկին խոսքով հանդես է եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը։

Exchange of expertise in public relations and communications at the MoD
1 April, 2024 13:55On April 1, the US mobile training team visited the Republic of Armenia as part of the Armenia-US defense cooperation.
From April 1 to 5, the instructors will engage in an exchange of expertise in public relations and communications at the administrative complex of the Ministry of Defense. This exchange will involve cooperation with the Department of Information and Public Affairs of the MoD, as well as with personnel from the state institution "Zinuzh Media."
The program commenced with a speech by the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia-Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan.