Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը
6 Մարտի, 2024 19:23Մարտի 6-ին՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում, Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ զինվորական նվագախմբի և պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ:
Հնչել են երկու երկրների պետական օրհներգերը:
Նախքան դիմավորման հանդիսավոր արարողության մեկնարկը` Սուրեն Պապիկյանը ծաղկեպսակ է դրել և հարգանքի տուրք մատուցել պատերազմում նահատակված իրանցի զինվորների հուշարձանին։

A formal welcoming ceremony was held in honor of Minister of Defence of the Republic of Armenia
6 March, 2024 19:23On March 6th, in the framework of his official visit to the Islamic Republic of Iran, a formal welcoming ceremony was held at the Ministry of Defence and Armed Forces Logistics of Iran in honor of Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan.
The ceremony included the presence of a military band and a guard of honour, with the national anthems of both countries being played.
Prior to the commencement of the welcoming ceremony, Suren Papikyan laid a wreath and paid homage at the monument dedicated to Iranian soldiers who lost their lives in the war.