Տեղի է ունեցել Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիան Լըկորնյուի հանդիպումը
23 Փետրվարի, 2024 11:50Փետրվարի 23-ին՝ Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում, ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ամփոփել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքներն ու իրենց գոհունակությունը հայտնել համագործակցության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ։ Միաժամանակ նախանշվել են համագործակցության մի շարք նոր ուղղություններ:
Նախարարները կարևորել են ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների շրջանակում հայ-ֆրանսիական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և այն երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու ջանքերը: Հատուկ ուշադրության են արժանացել ռազմական կրթության, մարտական պատրաստության, տարբեր վարժանքների, խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցության հարցերը:
Քննարկվել են նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացքն ու դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ առաջիկա անելիքները:
Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Պապիկյանն ու Սեբաստիան Լըկորնյուն մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Նախարարներն ընդգծել են, որ հայ-ֆրանսիական պաշտպանական համագործակցությունն ու համատեղ ջանքերը բացառապես ուղղված են հարավկովկասյան տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամրապնդման գործում ՀՀ զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը:

Состоялась встреча Сурена Папикяна и Себастьяна Лекорню
23 Февраля, 2024 11:5023 февраля - в рамках официального визита в Республику Армения, в административном комплексе министерства обороны РА состоялась частная беседа министра обороны РА Сурена Папикяна и министра вооруженных сил Франции Себастьяна Лекорню, за которой последовала встреча делегаций в расширенном составе.
В ходе встречи стороны подвели итоги работы, проделанной в направлении оборонного сотрудничества, и выразили удовлетворение ходом и результатами сотрудничества.
В то же время намечен ряд новых направлений сотрудничества. Министры подчеркнули важность армяно-французского военно-технического сотрудничества в рамках проводимых в вооруженных силах Армении реформ и усилий по его постановке на долгосрочную институциональную основу.
Особое внимание было уделено вопросам военного образования, боевой подготовки, различных учений, консультационной и экспертной поддержки.
Были также обсуждены ход военно-технического сотрудничества и предстоящие действия по обеспечению его продолжения. В ходе встречи Сурен Папикян и Себастьян Лекорню обменялись мнениями вокруг вопросов региональной безопасности.
Министры подчеркнули, что армяно-французское оборонное сотрудничество и совместные усилия направлены исключительно на установление долгосрочного мира и стабильности в регионе Южного Кавказа, а также на развитие оборонных возможностей вооруженных сил РА в деле укрепления независимости, суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.