Տեղի է ունեցել Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիան Լըկորնյուի հանդիպումը
23 Փետրվարի, 2024 11:50Փետրվարի 23-ին՝ Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում, ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ամփոփել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքներն ու իրենց գոհունակությունը հայտնել համագործակցության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ։ Միաժամանակ նախանշվել են համագործակցության մի շարք նոր ուղղություններ:
Նախարարները կարևորել են ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների շրջանակում հայ-ֆրանսիական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և այն երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու ջանքերը: Հատուկ ուշադրության են արժանացել ռազմական կրթության, մարտական պատրաստության, տարբեր վարժանքների, խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցության հարցերը:
Քննարկվել են նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացքն ու դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ առաջիկա անելիքները:
Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Պապիկյանն ու Սեբաստիան Լըկորնյուն մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Նախարարներն ընդգծել են, որ հայ-ֆրանսիական պաշտպանական համագործակցությունն ու համատեղ ջանքերը բացառապես ուղղված են հարավկովկասյան տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամրապնդման գործում ՀՀ զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը:

Suren Papikyan and the Sébastien Lecornu held a meeting
23 February, 2024 11:50On February 23, in the framework of an official visit to the Republic of Armenia, the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, and the Minister for the Armed Forces of the French Republic, Sébastien Lecornu, held a private meeting at the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, followed by a meeting with participation of extended delegations
During the meeting, the parties reviewed the achievements reached in the direction of defence cooperation and expressed satisfaction with the current status and results.
The Ministers also outlined several new areas for cooperation.
They emphasized the significance of Armenian-French military-technical cooperation within the context of the reforms of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the efforts to turn it into long-term institutional basis one.
Special attention was paid to issues military education, combat training, various training programs, advisory and expert support.
The meeting also covered the current status of military-technical cooperation and future actions to ensure its continuity.
Additionally, Suren Papikyan and Sébastien Lecornu exchanged views on regional security issues.
The Ministers highlighted that Armenian-French defence cooperation and joint endeavors are solely aimed at establishing long-term peace and stability in the South Caucasus region, as well as the development of the defencive capabilities of the Armed Forces of the Republic of Armenia in order to strengthen the independence, sovereignty, and territorial integrity of the Republic of Armenia.