ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարին
23 Փետրվարի, 2024 10:00Փետրվարի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուին:
ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել Սեբաստիան Լըկորնյուի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի պետական օրհներգերը։

Minister of Defence of the Republic of Armenia hosted the Minister for the Armed Forces of the French Republic
23 February, 2024 10:00On February 23, Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan hosted the Minister for the Armed Forces of the French Republic Sébastien Lecornu, who arrived on an official visit to the Republic of Armenia.
A dignified welcome ceremony for Sébastien Lecornu was held at the premises of the Ministry of Defence, featuring the guard of honour and the military band. The national anthems of Armenia and France were played.