Հայաստանի և Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունների միջև անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ
7 Փետրվարի, 2024 15:25Փետրվարի 6-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում Հայաստանի և Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունների միջև անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ:
ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարության միջազգային հարաբերությունների ու գործողությունների խմբի ղեկավար Ալգիրդաս Նորկուսին է ներկայացրել անվտանգային միջավայրին և պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին առնչվող հարցեր:
Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի և Լիտվայի միջև համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու հեռանկարները, ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ:
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարությունների միջև համագործակցության 2024 թվականի ծրագիրը:

Bilateral defence consultations were held between the Ministries of Defence of the Republic of Armenia and the Republic of Lithuania
7 February, 2024 15:25On February 6th, bilateral defence consultations were held between the Ministries of Defence of the Republic of Armenia and the Republic of Lithuania at the administrative complex of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
The head of the Department of Defence Policy and International Cooperation of the RA MoD Levon Ayvazyan, presented security issues and ongoing defence reforms to the Head of the Operations Board of the Joint Staff of the Lithuanian Armed Forces Algirdas Norkus.
Discussions encompassed the current status and prospects of cooperation between Armenia and Lithuania in the defence sector, resulting in the agreement on several key points.
The consultations culminated in the signing of a Cooperation Program for 2024 between the Ministries of Defence of the Republic of Armenia and the Republic of Lithuania.