ՀՀ պաշտպանության նախարարն աշխատանքային ընթրիք է ունեցել ԱՄՆ դեսպանի հետ
19 Հունվարի, 2024 09:50Հունվարի 18-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինի հրավերով ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն աշխատանքային ընթրիք է ունեցել նրա հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ավարտին նախարար Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին` ջերմ հյուրընկալության համար:

The Minister of Defense of the Republic of Armenia had a working dinner with the United States Ambassador
19 January, 2024 09:50On January 18th, at the invitation of the United States Ambassador to the Republic of Armenia, Kristina Kvien, a working dinner was held between the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, and Ambassador Kvein.
During the discussions, the interlocutors delved into matters concerning the cooperation between Armenia and the United States in the defense sector and regional security. Additionally, various issues of mutual interest were addressed.
Concluding the meeting, Minister Papikyan expressed gratitude to Ambassador Kvien for her gracious hospitality.