Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի հետ
14 Դեկտեմբերի, 2023 17:50ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի պաշտոնական այցը Հունաստանի Հանրապետություն դեկտեմբերի 14-ին մեկնարկել է երկրի խորհրդարանի առջև տեղադրված Անհայտ զինվորի հուշարձանին ծաղկեպսակի տեղադրման արարողությամբ:
Այնուհետև Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարությունում տեղի է ունեցել դիմավորման հանդիսավոր արարողություն՝ պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ:
Արարողությունից հետո մեկնարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի հանդիպումը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական պաշտպանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Երկուստեք արձանագրվել է համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը, և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն զարգացնել նոր թափով՝ ներառելով ռազմատեխնիկական, փորձի փոխանակման, կրթական, ուսումնավարժական, մարտավարական պատրաստության և այլ ուղղություններ։
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի և Հունաստանի պաշտպանության նախարարները ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը։

Сурена Папикян встретился с министром национальной обороны Греции
14 Декабря, 2023 17:50Официальный визит министра обороны РА Сурена Папикяна в Греческую Республику 14 декабря начался с церемонии возложения венка к памятнику Неизвестному солдату, установленному перед парламентом страны.
Затем в Министерстве национальной обороны Греции состоялась торжественная церемония встречи с участием почетного караула и военного оркестра.
По окончанию церемонии состоялась встреча министра обороны РА Сурена Папикяна и министра национальной обороны Греции Николаоса Дендиаса. В ходе встречи обсуждены вопросы армяно-греческого оборонного сотрудничества.
Обоюдно был зафиксирован большой потенциал для развития сотрудничества, а также достигнута договоренность развивать его с новой силой, включая военно-техническое направление, обмен опытом, образовательную, учебно-тренировочную, тактическую подготовку и другие направления.
В завершении встречи министры обороны Армении и Греции подписали соглашение «О военно-техническом сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Греческой Республики».