12 Դեկտեմբերի, 2023 13:50Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն մեկնարկել է դիմավորման հանդիսավոր արարողությամբ՝ Կիպրոսի ազգային գվարդիայի պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության պետական օրհներգերը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Յորղալասի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-կիպրական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Կողմերն ամփոփել են համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու նախանշել դրա զարգացման նոր հնարավորությունները` պատրաստակամություն հայտնելով գործակցել ավելի ընդգրկուն օրակարգով՝ ուսումնավարժական ծրագրեր, փորձի փոխանակում տարբեր ոլորտներում, ռազմատեխնիկական համագործակցություն և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Սուրեն Պապիկյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների պաշտպանության նախարարները հանդես են եկել լրատվամիջոցների համար համատեղ հայտարարությամբ, որի ընթացքում վերահաստատել են հագեցած օրակարգով համագործակցելու պատրաստակամությունը։

A number of issues related to Armenian-Cypriot cooperation in the defence field were discussed
12 December, 2023 13:50On December 12th, the official visit of the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, to the Republic of Cyprus commenced with a dignified welcoming ceremony featuring the participation of the Cyprus National Guard honor guard unit and military band. The national anthems of the Republic of Armenia and the Republic of Cyprus were ceremoniously played.
Subsequently, a private discussion transpired between Minister Suren Papikyan and the Minister of Defence of Cyprus Michalis Giorgallas, which was succeeded by a meeting with participation of members of delegations.
During the meeting, a number of issues related to Armenian-Cypriot cooperation in the defence field were discussed.
The parties conducted a comprehensive review of the ongoing cooperation and delineated the new opportunities for its advancement, expressing a shared commitment to cooperation across a broader spectrum: encompassing training programs, the exchange of expertise in various domains, military-technical cooperation, and other matters of mutual interest.
Suren Papikyan thoroughly presented the "Crossroads of Peace" project developed by the Government of the Republic of Armenia to his colleague.
Concluding the session, the Defence Ministers of both nations issued a joint statement for the media, reaffirming their dedication to cooperation with a comprehensive agenda