12 Դեկտեմբերի, 2023 13:50Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն մեկնարկել է դիմավորման հանդիսավոր արարողությամբ՝ Կիպրոսի ազգային գվարդիայի պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության պետական օրհներգերը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Յորղալասի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-կիպրական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Կողմերն ամփոփել են համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու նախանշել դրա զարգացման նոր հնարավորությունները` պատրաստակամություն հայտնելով գործակցել ավելի ընդգրկուն օրակարգով՝ ուսումնավարժական ծրագրեր, փորձի փոխանակում տարբեր ոլորտներում, ռազմատեխնիկական համագործակցություն և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Սուրեն Պապիկյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների պաշտպանության նախարարները հանդես են եկել լրատվամիջոցների համար համատեղ հայտարարությամբ, որի ընթացքում վերահաստատել են հագեցած օրակարգով համագործակցելու պատրաստակամությունը։

Был обсужден ряд вопросов двустороннего сотрудничества в сфере обороны
12 Декабря, 2023 13:5012 декабря официальный визит министра обороны РА Сурена Папикяна в Республику Кипр начался торжественной церемонией встречи с участием почетного караула Национальной гвардии и военного оркестра Кипра. Прозвучали государственные гимны Республики Армения и Республики Кипр.
Затем состоялась частная беседа министра обороны РА Сурена Папикяна и министра обороны Республики Кипр Михалиса Йоргалласа, за которой последовала встреча в расширенном составе.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов двустороннего сотрудничества в сфере обороны.
Стороны подвели итоги хода нынешнего этапа сотрудничества и наметили новые возможности для его развития, выразив готовность сотрудничать по более широкой повестке: учебно-тренировочные программы, обмен опытом в различных областях, военно-техническое сотрудничество и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Сурен Папикян также представил своему коллеге проект правительства РА «Перекресток мира».
По окончанию встречи министры обороны двух стран выступили с совместным заявлением для прессы, подтвердив готовность сотрудничать по насыщенной повестке.