ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահության նախարարական հանդիպմանը
6 Դեկտեմբերի, 2023 22:07Դեկտեմբերի 5-6-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն Աքրայում (Գանա) մասնակցել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահության նախարարական հանդիպմանը (UN Peacekeeping Ministerial), որը ՄԱԿ-ի կողմից կազմակերպվում է երկու տարին մեկ անգամ՝ միջազգային խաղաղապահության խնդիրների վերաբերյալ քննարկումների նպատակով:
Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը հանդիպման ընթացքում ելույթ է ունեցել՝ հաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու ուժեր պատրաստել և տրամադրել միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին:
Միջոցառման շրջանակներում Արման Սարգսյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ ծրագրերի և գործողությունների գծով փոխտեղակալ Ռեյչլ Շիլլերի և «Գլոբալ խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի տնօրեն Ջենիֆեր Փուլիամի հետ: Քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Խաղաղապահության հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ժան-Պիեռ Լակրուայի հետ կարճատև հանդիպման ընթացքում Արման Սարգսյանը ներկայացրել է միջազգային խաղաղապահության ուժերի պատրաստության ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը:

The delegation of the RA Ministry of Defence participated in the UN Peacekeeping Ministerial held
6 December, 2023 22:07From December 5 to 6, a delegation led by Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia, Arman Sargsyan, participated in the UN Peacekeeping Ministerial held in Accra, Ghana. This biennial event, organized by the UN, serves as a platform for comprehensive discussions on international peacekeeping issues.
Deputy Minister Arman Sargsyan delivered a speech during the meeting, reiterating Armenia's commitment to continuous training and deployment of forces for international peacekeeping missions.
On the sidelines of the event, Arman Sargsyan engaged in a working meeting with the US Deputy Assistant Secretary of State for Programs and Operations, Rachel Schiller and Director of Global Peace Operations Initiative Jennifer Pulliam. The meeting covered various aspects of bilateral cooperation.
In a brief meeting with the UN Under-Secretary-General for Peace Operations, Jean-Pierre Lacroix, Arman Sargsyan presented the comprehensive programs implemented in Armenia for the preparation of international peacekeeping forces.