Մեկնարկել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի երկրորդ ենթախմբի ատեստավորման գործընթացը
5 Դեկտեմբերի, 2023 15:25Այս շաբաթ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի երկրորդ ենթախմբի ատեստավորման գործընթացը։
Ատեստավորման առաջին օրը՝ դեկտեմբերի 4-ին, սպաները հանձնել են քննություն ֆիզիկական պատրաստությունից։
Քննական գործընթացին հետևել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը։
Սպաները հանձնել են քննություններ` ձգումներ պտտաձողի վրա, իրանի ծալում և տարածում, 100 մ վազք և 1 կմ վազք վարժաձևերից։
Ողջունելով և հաջողություն մաղթելով ատեստավորմանը ներգրավված զինծառայողներին՝ Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է բարձրագույն և ավագ սպայակազմերի մասնակցությունը սույն գործընթացին՝ ընդգծելով, որ հրամանատարական պաշտոններ զբաղեցնող գեներալներն ու ավագ սպաները մարտական պատրաստության իրենց աստիճանով պետք է դրական օրինակ ծառայեն ենթականերին։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նաև համոզմունք է հայտնել, որ մասնակիցները հանձնաժողովին կներկայացնեն պատրաստության այն նույն բարձր աստիճանը, որով նախորդ շաբաթ անցկացված ատեստավորման ժամանակ աչքի են ընկել ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայակազմերի առաջին ենթախմբում ներգրավված զինվորականները։
Դեկտեմբերի 5-ին էլ ՀՀ ՊՆ զորավարժարաններից մեկում անցկացվել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի ատեստավորման գործընթացի երկրորդ՝ կրակային պատրաստության ստուգարքը։
Քննական գործընթացին հետևել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը, ով վստահություն է հայտնել, որ ատեստավորվող սպաները դիպուկ կխոցեն նշանակված թիրախները՝ լավագույնս ցուցադրելով կրակային պատրաստության իրենց հմտությունները։
Քննությունների ակտիվ փուլն ընթացքի մեջ է. առջևում շարային և մասնագիտական պատրաստության ստուգարքներն են։

Стартовал процесс аттестации второй подгруппы высшего и старшего офицерского состава Вооруженных сил
5 Декабря, 2023 15:25На этой неделе в административном комплексе МО РА стартовал процесс аттестации второй подгруппы высшего и старшего офицерского состава Вооруженных сил.
В первый аттестационный день - 4 декабря, офицеры сдали экзамен по физической подготовке.
За экзаменационным процессом проследили министр обороны РА Сурен Папикян и первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба ВС, генерал-лейтенант Эдвард Асрян.
Офицеры сдали экзамены по подтягиванию на турнике, сгибанию и разгибанию туловища, бегу на 100 м и 1 км.
Приветствуя и пожелав успехов военнослужащим, участвующим в аттестационном процессе, Сурен Папикян подчеркнул важность участия высшего и старшего офицерского состава в этом процессе, подчеркнув, что генералы и старшие офицеры, занимающие командные должности, своим уровнем боевой подготовки должны подавать положительный пример подчиненным.
Глава оборонного ведомства также выразил уверенность, что участники представят комиссии ту же высокую степень подготовки, которой отличились военнослужащие, участвовавшие в первой подгруппе высшего и старшего офицерского состава Вооруженных сил, во время аттестации, проведенной на прошлой неделе.
5 декабря на одном из военных полигонов МО РА был проведен второй экзамен - по огневой подготовке, процесса аттестации высшего и старшего офицерского состава Вооруженных сил.
За экзаменационным процессом проследил первый заместитель министра обороны РА, начальник Генерального штаба ВС, генерал-лейтенант Эдвард Асрян, выразивший уверенность в том, что проходящие процесс аттестации офицеры метко поразят назначенные цели, наилучшим образом демонстрируя свои навыки огневой подготовки.
Активный этап экзаменов продолжается: впереди зачеты по строевой и профессиональной подготовке.