Ավարտվել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի առաջին ենթախմբի ատեստավորման գործընթացը
30 Նոյեմբերի, 2023 17:38Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ավարտվել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի առաջին ենթախմբի ատեստավորման գործընթացը։
Ատեստավորման վերջին օրը հարցաշարերի միջոցով ստուգվել են մասնակիցների մասնագիտական գիտելիքներն ու ծառայողական պարտականությունների իմացությունը։
Ողջունելով և հաջողություն մաղթելով ատեստավորման գործընթացին ներգրավված գեներալներին և բարձրաստիճան սպաներին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար, ատեստավորման առաջին հանձնաժողովի նախագահ Սուրեն Պապիկյանը համոզմունք է հայտնել, որ վերջիններս հավուր պատշաճի կհանձնեն տեսական քննությունը, և հանրագումարի արդյունքում կձևավորվի նրանց ընդհանուր գնահատականը։

Тhe certification process of the first cohort of high-ranking and senior officers of the Armed Forces reached its conclusion
30 November, 2023 17:38On November 30, the certification process of the first cohort of high-ranking and senior officers of the Armed Forces reached its conclusion at the Headquarters of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
On the final day of certification, the participants' professional skills and knowledge of official duties were examined through questionnaires.
Welcoming and extending best wishes to the generals and high-ranking officers engaged in the certification process, Minister of Defence of the Republic of Armenia- Chairman of the First Certification Commission, Suren Papikyan, expressed his assurance that they will successfully pass the theoretical examination. Consequently, their comprehensive assessment will be determined based on the total results.