Անցկացվել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի ատեստավորման գործընթացի շարային պատրաստության քննությունը
29 Նոյեմբերի, 2023 13:25Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի ատեստավորման գործընթացի շարային պատրաստության առարկայի քննությունը։
Քննության ընթացքին հետևել է ՀՀ պաշտպանության նախարար, ատեստավորման առաջին հանձնաժողովի նախագահ Սուրեն Պապիկյանը։
Ողջունելով և հաջողություն մաղթելով ատեստավորման գործընթացին կամավոր ներգրավված զինծառայողներին՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ մասնակիցները հանձնաժողովին կներկայացնեն պատրաստության այն նույն բարձր աստիճանը, որով նրանք աչքի էին ընկել նախորդ՝ ֆիզիկական և կրակային պատրաստության քննությունների ընթացքում։

Тhe examination of the certification program’s drills subject for the high-ranking and senior officers of the Armed Forces was held
29 November, 2023 13:25On November 29, at the premises of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, the examination of the certification program’s drills subject for the high-ranking and senior officers of the Armed Forces was held.
The course of the examination was observed by the Minister of Defence of the Republic of Armenia-Chairman of the First Certification Commission, Suren Papikyan.
Welcoming and wishing success to the servicemembers voluntarily involved in the certification process, the Minister conveyed conviction that the participants are expected to maintain the same high standards as they demonstrated in the preceding evaluations of physical and shooting readiness.