ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկել է ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի ատեստավորման գործընթացը
27 Նոյեմբերի, 2023 14:50Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկեց ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայական կազմերի առաջին ենթախմբի ատեստավորման գործընթացը։
Քննական գործընթացը համակարգում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար, ատեստավորման առաջին հանձնաժողովի նախագահ Սուրեն Պապիկյանը։
Ողջունելով և հաջողություն մաղթելով ատեստավորման գործընթացին կամավոր ներգրավված զինծառայողներին՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց քննություններին ԶՈՒ բարձրագույն և ավագ սպայակազմերի մասնակցությունը` ընդգծելով, որ հրամանատարական պաշտոն զբաղեցնող յուրաքանչյուր գեներալ ու բարձրաստիճան սպա պետք է օրինակ հանդիսանա ծառայակիցների և ենթակաների համար։
Քառօրյա ատեստավորման ընթացքում մասնակիցները քննություններ կհանձնեն ֆիզիկական, շարային, կրակային պատրաստությունից և մասնագիտական գիտելիքների ու պարտականությունների իմացությունից։

Тhe certification process of the first cohort of high-ranking and senior officers of the Armed Forces commenced in the administrative complex of the RA Ministry of Defence
27 November, 2023 14:50On November 27, the certification process of the first cohort of high-ranking and senior officers of the Armed Forces commenced in the administrative complex of the RA Ministry of Defence. The examination process was coordinated by the Minister of Defence of the Republic of Armenia- Chairman of the First Certification Committee, Suren Papikyan.
Welcoming and wishing success to the servicemembers voluntarily involved in the certification process, the head of the Defence Agency emphasized the importance of the participation of the high-ranking and senior officers of the Armed Forces in the aforementioned exams stressing that every general and high-ranking officer holding a command position should be an example for his colleagues and subordinates.
Within the four-day certification, the participants will pass exams on physical, drills, and shooting training, as well as knowledge of professional skills.