ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ԱՄԷ պաշտպանության պետնախարարին
14 Նոյեմբերի, 2023 13:42ԱՄԷ այցի շրջանակներում՝ նոյեմբերի 14-ին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ պաշտպանության պետնախարար Մոհամմադ Ահմադ ալ Բովարդիի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Քննարկվել են ՀՀ և ԱՄԷ միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր։
Կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել՝ ջանքեր գործադրելու համագործակցության զարգացման և այն իրավական հիմքերի վրա դնելու համար։

Minister of Defence of the Republic of Armenia met with the UAE Minister of State for Defence
14 November, 2023 13:42On November 14, in the framework of his working visit to the United Arab Emirates, Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the UAE Minister of State for Defence Mohammed Ahmed Al Bowardi.
The meeting was attended by the RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan as well.
Issues related to the prospects for developing defence cooperation between RA and UAE were discussed.
The sides expressed their readiness to make efforts to develop cooperation and establish a legal basis for it.