13 Նոյեմբերի, 2023 18:16Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը նոյեմբերի 13-ին ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հրավերով մասնակցել է Դուբայի ավիացիոն ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
Հանդիսավոր արարողությունից հետո պաշտպանության նախարարն այցելել է միջազգային ընկերությունների տաղավարներ և ծանոթացել ընկերությունների ցուցադրած արտադրանքին:

Suren Papikyan attended the opening ceremony of Dubai Airshow’s
13 November, 2023 18:16On November 13, Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan, in the framework of his working visit to the United Arab Emirates, attended the opening ceremony of Dubai Airshow’s edition at the invitation of the Vice President and Prime Minister of the UAE, Minister of Defence, Ruler of Dubai Mohammed bin Rashid Al Maktoum.
Following the official ceremony, the Minister of Defence visited the pavilions of international companies and got acquainted with the products demonstrated by the companies.