Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն այցելել է ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության կենտրոնակայան
6 Նոյեմբերի, 2023 15:11ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության հրավերով նոյեմբերի 1-3-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն այցելել է Շտուտգարտում տեղակայված ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության կենտրոնակայան:
Նոյեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել հանդիպում ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Սթիվեն Բաշամի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում տեղի ունեցող բարեփոխումների վերաբերյալ մանրամասներ և դրանց ընթացքում ԱՄՆ-ից ակնկալվող աջակցությունը:
Գեներալ-լեյտենանտ Սթիվեն Բաշամը հայտնել է ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը՝ համագործակցության ընթացիկ ծրագրերին աջակցությունը շարունակելու, նաև նախաձեռնելու համագործակցության նոր ուղղություններ հետևյալ ոլորտներում՝
զինված ուժերի պրոֆեսիոնալացում, պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի ամրապնդում, ղեկավարման համակարգի արդիականացում, խաղաղապահություն, ռազմական բժշկություն, ռազմական կրթություն ու մարտական պատրաստություն, վարժանքներ և այլն։
Այցի շրջանակում գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն այցելել է նաև Հոհենֆելսում տեղակայված Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի միացյալ բազմազգ պատրաստության կենտրոն (Joint Multinational Readiness Center - JMRC) և սերժանտական ակադեմիա (NCO Academy):

6 November, 2023 15:11On November 1-3, at the invitation of the U.S. European Command the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces - First Deputy Minister of Defense, Lieutenant General Edward Asryan visited the U․S․ European Command Center located in Stuttgart.
On November 3, held a meeting with the Deputy Commander for U.S. European Command, Lieutenant General Stephen Basham.
During the meeting issues related to the development of the Armenian-American military cooperation were discussed.
Lieutenant General Edward Asryan briefed the details about the reforms conducting in the RA AF and the support expected from the USA.
Lieutenant General Stephen Basham expressed the willingness of the USA to continue supporting current cooperation programs in the following areas: professionalization of Armed Forces, professional sergeant staff's strengthening, modernization of the management system, peacekeeping, military medicine, military education, combat readiness, trainings, etc.
On the sidelines of the visit, Lieutenant General Edward Asryan also visited the Joint Multinational Readiness Centre of the U.S. Ground Forces in Europe and the NCO Academy located in Hohenfels.