Պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է չմոլորեցնել հանրությանը
3 Սեպտեմբերի, 2023 00:35Սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ԱԹՍ կիրառման տեսանյութ է հրապարակել: Այդ հրապարակումից անմիջապես հետո ադրբեջանական քարոզչամեքենան սկսել է կեղծ լուրեր տարածել այն մասին, թե իբր ԱԹՍ հարվածից հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ:
ՀՀ ՊՆ-ն ժամը 15:48-ին հրապարակել է հաղորդագրություն, համաձայն որի հերքել է (և այժմ էլ հերքում է) ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տեղեկություններն այն մասին, թե իբր Ադրբեջանի ԶՈՒ կիրառած ԱԹՍ հարվածի հետևանքով հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ: Կրկին տեղեկացնում ենք, որ սեպտեմբերի 1-ին ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով հայկական կողմն ունեցել է 3 զոհ և 2 վիրավոր:
Իսկ ավելի ուշ՝ ժամը 23:53-ին, պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, սահմանագոտու մեկ այլ հատվածում ինժեներական աշխատանքների ժամանակ տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհված 2 զինծառայողի մասին:
Պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է վերոհիշյալ ժամանակագրությունը և դեպքերի հաջորդականությունն ու հաղորդագրությունների բովանդակությունը դիտավորությամբ չխեղաթյուրել և չմոլորեցնել հանրությանը:

Министерство обороны призывает не вводить общественность в заблуждение.
3 Сентября, 2023 00:352 сентября в районе 14:00 министерство обороны Азербайджана опубликовало видео применения БПЛА. Сразу после этой публикации азербайджанская пропагандистская машина начала распространять ложную информацию о том, что с армянской стороны якобы есть жертвы и раненые в результате удара БПЛА.
В 15:48 Министерство обороны РА опубликовало сообщение, в которому опровергло (и опровергает еще раз) информацию азербайджанских СМИ о наличии у армянской стороны погибших и раненых в результате применения БПЛА подразделениями ВС Азербайджана. Еще раз сообщаем, что 1 сентября в результате азербайджанской провокации с армянской стороны трое военнослужащих погибли и двое ранены.
Позже, в 23:53, Министерство обороны РА сообщило о гибели 2 сентября, в районе 17:30, двоих военнослужащих в результате взрыва при проведении инженерных работ в другой части приграничной зоны.
Министерство обороны призывает умышленно не искажать вышеупомянутую хронологию и последовательности событий, а также содержание сообщений, и не вводить общественность в заблуждение.